Inicio
Strona Główna
Página principal
Kim Jesteśmy
Nasza Szkoła
Z Życia Szkoły
SWIETO WIOSNY 2013
Zdjęcia/Fotos
Kontakt z Nami
Enlaces/Ważne adresy


 

Z KSIAZKA W PLECAKU

13 maja 2018 r.

 

Zapraszamy do obejrzenia krotkiego sparwozdania i transmisji ze spotkania czytelniczego na stronie

http://poplonia24.tvp.pl/37228519/koziolek-matolek-w-hiszpanii

 


 

 


 

 

 

 


 

VI Edycja Polonijnego Konkursu Recytatorskiego

,,Wiosna w Poezji Polskiej,,

 

        W niedziele, 18 marca 2018r.  w madryckim Centrum Kultury Valdebernardo odbyla sie juz VI Edycja Polonijnego Konkursu Recytatorskiego organizowanego przez Sobotnia Szkole Polska  im. Jana Dlugosza
w Vicalvaro i Stowarzyszenie,, Klub Wawel,,.

Nasza szkole wspaniale reprezentowali:

Miguel - w najmlodszej grupie wiekowej,

Marianna - w kategorii dzieci od  9 do  12 lat 

oraz Natalia w najstarszej grupie uczestnikow.

Przygotowanie recytatorskie  i teatralne  dzieci i mlodziezy z roku rok zaskakuje obecnych gosci i  jury, ktore bardzo wysoko ocenilo poziom konkursu.

Gratulujemy Mariannie za zajecie drugiego miejsca !

 

 

 

 

 

 


JASELKA 2017

 

            16 grudnia 2017 roku po raz ostatni w tym roku spotkalismy sie wszyscy w szkole.

Jednak nie jak zwykle, na zajeciach ale na Jaselkach.   W tym   roku   wyjatkowo  zaskoczyly  wszystkich
i sprawily niesamowita niespodzianke nasze mamy! Wcielily sie one bowiem w anioly i pod batuta Archaniola Gabriela brawurowo wykonaly anielski koncert. Uczniowie rowniez zaprezentowali przygotowana przez siebie wersje Jaselek.

Nie zabraklo oczywiscie swiatecznych zyczen, dzielenia sie oplatkiem, sw. Mikolaja, prezentow, poczestunku, emocji i wzruszen.

,,Dziekujemy Wam dzieciaki za wasz spiew,

za te Jaselka i zyczymy by na te Swieta

juz na zawsze zostaly wszystkim te aureole,,

 

 

 

 

 

 

 

 


 

TEATRALIA 2017

 

          Juz  po  raz  siodmy,   dnia   25   listopada 2017  roku,  Polska  Szkola  Forum  im.  Marii  Konopnickiej
w Mostolesie,  goscila w swoich murach mlodych artystow ze szkol polonijnych w ramach przegladu teatralnego - TEATRALIA 2017 - Opowiedz nam Polsko - Z kart historii. W tym roku goscmi specjalnymi byli Pani Ambasador Marzenna Adamczyk, Pan konsul Boguslaw Trzeciak raz Pani Izabela Sienkiewicz z IPN. Nie zabraklo  rowniez  przedstawicieli Hiszpansko - Polskiego  Stowarzyszenia  Kulturalnego  Forum,  rodzicow
i dzieci.

      Nasza   Sobotnia   Szkola   Polska   przeniosla   wszystkich  widzow   we wczesne sredniowiecze. Razem
z publicznoscia przezylismy jeszce raz Chrzest Polski.   Ksiezniczke  Dobrawe  zagrala  Laura, a  w  role
Mieszka  I  wcielil  sie  Jakub. U jego  boku  wystapil  Alvaro  jako  doradca  krolewski a biskupa Jordana zagral Maksymilian. Marianna, Selena i Natalia byly dworkami ksieznej Dobrawy. Wystep  wypadl  wspaniale i mamy nadzieje, ze bardzo  sie podobal.

        Nie pozostaje nam  nic innego jak goraco podziekowac wszystkim naszym dzielnym  aktorom, pani  Kasi
i rodzicom za ogrom pracy wlozony w przygotowanie naszego wystepu.

Przed nami osma edycja przegladu.  Do zobaczenia w Mostolesie!

 

 

 

 

 

 


 

 

Nasz szkolny akcent na uroczystosciach z okazji 11 listopada w Torrejon de Ardoz

 

 

 

 

 

 


Apel z okazji Swieta Niepodleglosci 11 listopada 

 

              W sobote 11 listopada 2017 r.  wszyscy uczniowie naszej szkoly wzieli wdzial w uroczystym apelu
z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polske niepodleglosc.  Dzieci  przyblizyly  wszystkim  obecnym  dzieje  Polski  z kart   historii oraz okolicznosci tego waznego w naszych dziejach wydarzenia.

Nie zabraklo patriotycznej poezji, bialo - czerwonych flag, kotylionow i oczywiscie kwiatow -  bialych
i czerwonych gozdzikow.

 

 

 

 

 

 


 

  

Witamy po wakacyjnej przerwie

Rozpoczecie roku szkolnego 2017 / 2018 - 30 wrzesnia 2017 r. o godzinie 16. 

 


 

ZAKOCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17

 

         W sobotę, 10 czerwca 2017 r.  jak zawsze, bardzo uroczyscie zakonczylismy kolejny rok zajęć w polskiej szkole.  Tradycyjnie, w letnich klimatach na dziedzińcu szkoły witalismy upragnione wakacje  -
dzieci, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

           Kazda klasa przygotowala  czesc artystyczną. Mogliśmy podziwiać swietne występy wszystkich uczniów. Byl taniec w strojach ludowych najstarszych grup i piesni  ,,Hej, sokoly ", swietny wystep Jakuba
 i Marianny w rolach Czesnika i Dyndalskiego we fragmencie Zemsty A. Fredry, a takze jak zawsze brawurowe wykonanie programu artystycznego najmlodszych.

To zakonczenie roku bylo szczegolne, gdyz pozegnalismy wieloletniego pracownika naszej szkoly, uwielbiana przez dzieci Pania Lucynke, ktora zawsze wnosila tyle radosci i pomyslow. Pani Lucynko! Prosze nas czasem odwiedzac i sluzyc pomoca!

Nasza grupe opuscil takze Kacper, wraca do Polski. Zyczymy mu samych sukcesow w nauce.

Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników, życzymy wakacji pełnych przygód i .....

I do zobaczenia po wakacjach !

 

 

 

 

 


 

DZIEN MATKI 2017

 

        W dniu 27 maja 2017 roku odbyła się akademia z okazji dnia Matki. Dzień 26 maja to w Polsce  Święto Matki - najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne.

Uczniowie naszej szkoly mieli okazję złożyć swoim rodzicom, zwlaszcza mamom życzenia i zaprezentować program artstyczny przygotowany wspólnie z paniami. Dzieciaki brawurowo odtanczyly dla wszystkich obecnych piosenke Majki Jezowskiej - ,,A ja wole moja mame,,.

Byly drobne upominki od dzieci i kwiaty, emocje i nie zabraklo wzruszenia...i poczestunku.

100 lat dla Mam i Tatusiow ! 

 

 

 


 

 


 

 


 

AKADEMIA Z OKAZJI 3 MAJA

Witaj maj, piekny maj!

 

     W dniu 6.05.2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Uczniowie najstarszej klasy pod opieka pani Joli przypomnieli czym była i co dla Rzeczpospolitej oznaczała Ustawa Zasadnicza w 1791 r. Podczas występu nie zabrakło tez hymnu narodowego oraz patriotycznych wierszy. ,,Polak maly ¨ w wykonaniu uczniow z najmlodszej klasy bardzo nas wszystkich wzruszł.


 

 

 

 

  


 


 

SWIETO WIOSNY 2017
 

      W niedzielę, 2 kwietnia 2016 roku na terenach rekreacyjnych nad rzeką Henares  w Alcala de Henares, odbyło się kolejne już ,,Polskie powitanie Wiosny". Jako szkoła przy Organizacji Orzeł Biały organizujemy je co roku, a odbycie się imprezy zależy jedynie od ,,łaskawości,, pogody.

W tym roku również do pomocy w przeprowadzeniu konkurencji sportowych  dla dzieci i dorosłych aktywnie włączyli się także sympatycy i przyjaciele szkoły.

Głównym celem naszego spotkania jest przeprowadzenie konkursu na najciekawszą kukle Marzanny. Do konkursu stanęły, aż cztery Marzanny: po raz pierwszy - ze szkoły przy Stowarzyszeniu AMBAR
 z Valdemoro oraz ze szkoły z Segovii, szkoły POLONICA z Alcala de Henares i nasza. Mimo trudnego wyboru, gdyż wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością i ogromnym talentem artystycznym - najciekawszą okazała się  Marzanna ze szkoły POLONICA. Marzanna tradycyjnie została ,,utopiona,,
w rzece aby definitywnie pożegnać zimę w tym roku.

Oczywiście, nie zabrakło również konkurencji sportowych, tj. biegów, skoków w workach, gier i zabaw indywidualnych. W przeciąganiu liny zmierzyli się zarówno tatowie, mamy i dzieci, oraz ekipy mieszane. Były gratulacje, drobne upominki dla szkol i uczestników. Były stroje krakowskie, okrzyki radości
i wspólny piknik. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.  Pogoda w tym roku dopisała i mogliśmy skorzystać z miłego wypoczynku na łonie natury, aż do późnego popołudnia.

  

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo,  a sympatykom i przyjaciołom naszej szkoły,

za pomoc w przeprowadzeniu imprezy!  

 

 

 

 

 

 

 

 


V EDYCJA  Polonijnego Międzyszkolnego KONKURSU RECYTATORSKIEGO

      

            W niedzielę, 26 marca 2017 r., odbyła się V juz edycja Polonijnego Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego przez szkołę im. Jana Długosza w Vicálvaro i  Stowarzyszenie Polaków w Madrycie KLUB WAWEL.

            W konkursie wzięło udział dwudziestu trzech uczniów reprezentujących osiem szkół polonijnych. Uczestnicy konkursu przygotowywali swój repertuar korzystając z dorobku poetyckiego wybitnych przedstawicielek polskiej liryki.

I jak co roku na tej poetyckiej imprezie nie zabraklo reprezentantow naszej szkoly. Reprezentowali nas godnie: Greta – w najmlodszej kategorii wiekowej, Marianna – w sredniej kategorii wiekowej i weteran konkursu, Jakub – w nastarszej grupie konkursantow.

Ponownie zaskoczyl bardzo wysoki poziom recytacji uczestnikow, ich przygotowanie artystyczne
i choreograficzne.

W tym roku pierwsze miejsce w najstarszej kategorii wiekowej zajal Jakub Frąc z naszej szkoly!

Na sali obecni byli takze Pan Konsul Krzysztof Wielgus, Pani Konsul Iloa Hahn, Małgorzata Wieteska Dyrektor LOT-u, oraz przedstawiciele różnych środowisk polonijnych w Hiszpanii. Czas oczekiwania na werdykt umilil występ członków Koła Miłośników Sztuki w Alcalá de Henares, którzy zabawili publiczność antybajką pod tytułem „Czerwony Kapturek”.

 

Grecie, Mariannie i Jakubowi dziekujemy za piekny wystep, a Jakubowi szczegolnie gratulujemy

ogromnego sukcesu !

 

 


 

  


 

KARNAWAł    2017

       W sobotę 25 lutego br. w naszej szkole zagościła radosna atmosfera karnawałowa. Uczniowie przyszli do szkoły poprzebierani w stroje karnawałowe. Ci, którym pomysłowość nie dopisała w domu mogli własnoręcznie wykonać swoje maski karnawałowe podczas zajęć lekcyjnych. Byli zaproszeni goście – rodzice, sympatycy i przyjaciele szkoły.

Dzieci z każdej   grupy wiekowej  przybliżyły  nam  zwyczaj ,,tłustego czwartku,,. Według  niego jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Zatem -  aby tradycji stało się zadość i nie opuściło nas szczęście były  paczki oraz faworki i rożne karnawałowe domowej roboty,  ciepła kawa i  ...prawdziwie karnawałowo!

 

 

 

  

 

 

 


 

Jasełka 2016

 

           Kolejny już raz, 17  grudnia 2016 r. spotkaliśmy się wszyscy na szkolnym spotkaniu opłatkowym.  Uczniowie wprowadzili nas w świąteczny nastrój wystawiając brawurowo Jasełka. Występ dzieci oraz wspólna kolęda w języku polskim i hiszpańskim dostarczyły wszystkim wiele radości i wzruszeń.  Spotkaniu towarzyszyły jak zwykle serdeczne życzenia świąteczne przy łamaniu się opłatkiem. Nie  zabrakło  oczywiście prawdziwego Świętego Mikołaja! Wręczył wyczekiwane prezenty ufundowane przez Stowarzyszenia Orzeł Biały. Spotkanie uświetnił także ks. Adam Szymczak
z Kapelanii Polskiej w Alcala de Henares oraz zaproszeni goście. Na naszym szkolnym, wigilijnym stole nie zabrakło świątecznych potraw i domowych, a jakże, tradycyjnych ciast.

           W tym roku podczas Jasełek odbyła się rowniez zbiórka pieniędzy dla chorej Emilki – podopiecznej Fundacji Rycerze i Księżniczki. Zbiórkę przeprowadziła p. Anna Has. W imieniu Emilki dziękujemy za dar serca wszystkim obecnym rodzicom i gościom.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego, 2017 już Roku !

 

 

   

 


 

 


 

 

TEATRALIA 2016

         

          W sobotę, 28 listopada b.r. w Polskiej Szkole Forum im. Marii Konopnickiej w Mostolesie odbyła się VI juz edycja Teatraliów. Tegorocznym występom towarzyszylo haslo :„Co słonko widziało, czyli przygody na polskich drogach”. Oprocz nas, na szkolnej scenie zaprezentowali się młodzi artyści
 z pięciu polonijnych placówek. Nasi dzielni artysci wystapili w przedstawieniu pt. “Jak paw przez jezdnię przechodził “. Wykazali sie swietna znajomoscia swoich rol i nie zjadla ich trema ! Publicznosc nagrodzila nas gromkimi brawami.
 
Gościem specjalnym Teatraliow była pani Ambasador RP w Madrycie, Marzanna Adamczyk. Spotkanie teatralne uświetnił koncert polskich piosenek w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Krakus”.
Na zakończenie zostalismy obdarowani dyplomami i prezentami. 

Dziekujemy pieknie Pani Kasi za obecnosc i ogromne zaangazowanie w przygotowanie nas, Pani Lucynce i Pani Joli za cenne wskazowki i wsparacie, rodzicom za obecnosc,  przygotowanie dekoracji i pomoc.  Bez Was kochani, by sie nie udalo!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ZAKONCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015 / 2016

  W sobotę, 12 czerwca 2016 r.  uroczyscie zakonczylismy kolejny rok sobotnich lekcji szkolnych w naszej  polskiej szkole.  Upragnione wakacje z nieukrywna  radoscia  przywitali uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

      Rozdanie  tegorocznych swiadectw uswietnila  jak  zawsze czesc artystyczna. Podziwialismy swietny występ wszystkich  uczniów. Tym razem dzieci wraz z Paniami i pomoca rodzicow  brawurowo zaprezentowaly lekcje  z AKADEMI  PANA  KLEKSA  Jana    Brzechwy.  Bylo wesolo i kolorowo od piegow, kelksow i konfetti.  Byl oczywiscie wspolny  poczestunek  i pozegnania.

Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników, życzymy wakacji pełnych przygód i .....

do zobaczenia po wakacjach...w pazdzierniku 2016! 

 

 

 

 

 

 


SWIETO WIOSNY 2016 

      W niedzielę, 10 kwietnia 2016 roku nad rzeką Henares  w Alcala de Henares, odbyło się tradycyjne już ,,Polskie powitanie Wiosny", które zorganizowaliśmy jako szkoła przy Organizacji Orzeł Biały.

W tym roku do pomocy w przeprowadzeniu konkurencji sportowych  dla dzieci i dorosłych aktywnie włączyli się także sympatycy i przyjaciele szkoły.

Głównym celem naszego spotkania było przeprowadzenie konkursu na najciekawszą Marzannę. Do konkursu stanęły trzy ,,panny zimy”: ze SPK przy Ambasadzie Polskiej w Madrycie, ze szkoły POLONICA z Alcala de Henares i naszej im.  Czesława  Miłosza. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością w ich realizacji. Najciekawszą jednak okazała się  Marzanna z naszej szkoły! Oczywiście, aby tradycyjnie pożegnać zimę i przywitać wiosnę, Marzanna przy śpiewie i okrzykach została utopiona w rzece.

Nie zabrakło również konkurencji sportowych, tj. biegów, gier i zabaw indywidualnych. W przeciąganiu liny zmierzyli się zarówno tatusiowie, mamy i dzieci. Były pamiątkowe medale, drobne upominki dla szkol i gratulacje. Wszyscy bardzo dobrze się bawili.  Pogoda dopisała i mogliśmy skorzystać z miłego popołudnia na łonie natury.

  

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo,  a Zbyszkowi, Teresie, Markowi i Ewie oraz Zbyszkowi za pomoc w przeprowadzeniu imprezy !

 

  


 

IV Edycja Polonijnego Konkursu Recytatorskiego  „Wiosna w Poezji Polskiej"

 

 W niedzielę, 3 kwietnia 2016 r., w Madryckim  Centrum Kultury Valdebernardo odbyla się IV juz edycja  Konkursu Recytatorskiego „Wiosna w Poezji Polskiej”. Konkurs organizowany jest tradycyjnie przez sobotnią Szkołe Polską im. Jana Długosza w Vicalvaro.

W tym roku wystartowało az 31 uczniów z sześciu szkół naszego regionu. Uczestnicy recytowali wiersze Marii Konopnickiej i Jana Brzechwy. Wiersze na tegoroczna edycje konkursu wybierali sami recytatorzy. Wszyscy zaprezentowali sie wspaniale i jury konkursu miało wyjątkowo trudne zadanie przy podejmowaniu decyzji dotyczących werdyktu.

Nasza szkole reprezentowali:

 W grupie klasa I-II: Marianna Frac, pieknie  recytujac Psie smutki  Jana Brzechwy,

 oraz Jakub Frac w grupie klasa III-IV. Brawurowo wykonal  Stefka Burczymuche  Marii Konopnickiej

i tym samym po raz kolejny z rzedu zajal drugie miejsce w konkursie!

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiatkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ZYCZYMY DALSZYCH SUKCESOW!!!!

 

 

 

 

Zdjecia:  Manuel Gomez


 


JASEłKA 2015

 

           Tradycyjnie juz, 19  grudnia 2015 r. odbyło sie  nasze szkolne spotkanie oplatkowe.  Uczniowie, jak co roku przedstawili Jasełka. Byla sw. Rodzina, byli aniolowie,  pasterze, pasterki, Trzej Krolowie  i Gwiazda. Występ maluchów, i tych trochę starszych oraz wspolna koleda  dostarczyły wszystkim wiele radości i wzruszen.   Oplatkowi towarzyszyły jak zwykle

 

serdeczne życzenia swiąteczne. Nie  zabrakło  oczywiście Świętego Mikołaja i kolejny juz raz razem z dzielnym  pomocnikiem - Mikolajkiem! Wręczyli oni prezenty ufundowane przez Stowarzyszenia Orzeł Biały

Na naszym szkolnym, wigilijnym stole nie zabrakło  świątecznych potraw i ciast. Wszyscy spędziliśmy miłe chwile  przy wspólnym poczęstunku,

To coroczne spotkanie bożonarodzeniowe jest zawsze okazją do spotkania się we wspolnym gronie, do kolędy, rozmowy, a dla dzieci okazja do zapoznania się z tą polską tradycją.

 


 

TEATRALIA 2015

        W sobotę, 28 listopada 2015 r. juz po raz piaty Polska Szkola Forum im. Marii Konopnickiej w Mostolosie zorganizowala Teatralia -  spotkanie srodowiska polonijnego ze sztuka skierowana przez dzieci do dzieci. Dzieki przedstawionym inscenizacjom pod wspólnym tytulem “Z biegiem Wisly” uczestnicy spotkania zostali oczarowani slowem i obrazem, które ukazaly piekno Polski oraz jej kultury. 

Nasza szkola przedstawila  “Legende o Wieprzu”.

Wszyscy mlodzi artysci dostarczyli widzom wiele milych wrazen. W przerwach miedzy spektaklami, uroczystosc uswietnil zespól “Krakus”, a takze przybyli prosto z Polski górale “Czorny potok” z Zywca.
Kazda ze szkól otrzymala zestaw nagród, opiekunowie grup - dyplomy, a uczniowie ciekawe ksiazki. Gospodarze zaprosili wszystkich uczestników spotkania na domowy poczestunek.
        

    Dziekujemy pieknie Pani Magdzie za wszelki trud, przygotowanie nas, cenne wskazowki, wsparcie oraz  rodzicom za obecnosc ,  przygotowanie dekoracji i pomoc.
 

 

 


 

ZAKOCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/15

 

         W sobotę, 13 czerwca 2015 r. ponownie uroczyscie zakonczylismy kolejny rok zajęć w naszej  szkole.  Wakacje - dawno oczekiwane - na dziedzińcu szkoły razem przywitali uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

           Kazda klasa przygotowala  czesc artystyczną. Mogliśmy podziwiać swietne występy wszystkich uczniów.  Maluchy brawurowo wprowadzily nas w wakacyjne klimaty. Przypomnielismy sobie polską  legende  O Szczebrzeszynie i rzece Wieprz. Byla tez lekcja historii i literatury o naszym wieszczu narodowym, Adamie Mickiewiczu. Dla rodzicow przygotowano Łamańce językowe.

Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników, życzymy wakacji pełnych przygód i .....

Do zobaczenia kolejny raz we wrześniu!

 

 

 


 

 

 Dzień MATKI w naszej szkole

30 - 05 - 2015 r.

        

W sobotę, 30 maja 2015r.  nasze pociechy sprawiały swoim Mamom kolejny juz raz wielka

niespodziankę!

Najmlodsze - podarowaly własnoręcznie zdobione na zajęciach uniwersalne naczynia Termisil.

Starsza grupa przygotowala okolicznosciowe laurki.

Najstarsza grupa zabawila sie w dziennikarzy przygotowując wywiad z Najwspanialszą Mamą  Swiata.

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO drogie Mamy !

 

 

 


 

III  Edycja Polonijnego Konkursu Recytatorskiego  „Wiosna w Poezji Polskiej"

 

          W niedzielę, 29 marca 2015 r. w madryckim Centrum Kultury Valdebernardo odbyła sią III juz   Edycja Polonijnego Konkursu Recytatorskiego  „Wiosna w Poezji Polskiej“ zorganizowanego  przez Sobotnią Szkołę Polską im. Jana Długosza w Vicalvaro i Stowarzyszenie Klub Wawel.

       Celem konkursu było motywowanie dzieci do aktywnego i twórczego działania poprzez przygotowanie własnej interpretacji tekstu. W konkursie wzięło udzial szesc szkoł z okregu madryckiego reprezentowanych przez 30 recytatorów w 3 kategoriach wiekowych.

Naszą szkołę reprezentowali:

- Filip Betanski  w kategori uczniów klas I i II oraz

- Jakub Frąc w kategori uczniów klas III i IV.

Na ławie Jurorów oceniających młodych recytatorów zasiedli: Pan Grzegorz Bąk, Pani Konsul Iwona Czaplicka, Pan Konsul Krzysztof Czaplicki, Pani Joanna Matyjasiak z Instytutu Kultury Polskiej
w Madrycie oraz reprezentant sponsora nagród - pani Kancelaria Prawna G&G.

W trakcie obrad jury uczestniczy konkursu oraz ich opiekunowie i goście mieli przyjemność zobaczyć przedstawienie “U Jaśkowego płota – czyli Wiosna na zagrodzie” zaprezentowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Hiszpańsko-Polskie Krakus.

Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami każdego uczestnika. Bez wątpienia dostarczyli wszystkim wielu miłych wrażeń.

W kategori uczestników III i IV klasy drugie miejsce przyznano Jakubowi Frąc z naszej szkoly!

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

Gratulujemy!

 

 

 

 

 


 

Karnawal 2015

 


       W ostatnia sobote 14 - ego lutego, rowniez w naszej szkole zagoscila

atmosfera karnawalowa. Uczniowie przyszli na zajecia w strojach karnawalowych. Według jednego z przesadow jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Zatem -  aby tradycji stalo sie zadosc i nie opuscilo nas szczescie byly  paczki,   faworki domowej roboty,  ciepla herbatka
i  ...prawdziwie karnawalowo!

 

    

 

 

 

 


 

JASEłKA 2014 w Sobotniej Szkole Polskiej

 

           W sobotę 13  grudnia 2014 r. odbyło sie w naszej szkole kolejne już spotkanie oplatkowe, na którym nasze dzieci przedstawiły jasełka.  Występ maluchów, tych trochę starszych i rodzicow  dostarczył wszystkim wiele radości i wzruszen. Każda obecna rodzina otrzymala w prezencie od dzieci zapaloną świecę i własnoręcznie zrobiony stroik.  Temu miłemu gestowi towarzyszyły jak zwykle życzenia  aby w każdej rodzinie zagościła cudowna atmosfera Świąt. Nie  zabrakło  oczywiście Świętego Mikołaja i kolejny juz raz razem z dzielnym  pomocnikiem - Mikolajkiem! Wręczyli oni prezenty dla dzieci  przygotowane ze strony  Stowarzyszenia Orzeł Biały

Wszyscy spędziliśmy miłe chwile  przy wspólnym poczęstunku, gdyż na naszym szkolnym, wigilijnym stole nie zabrakło  świątecznych potraw i ciast.

To coroczne spotkanie bożonarodzeniowe jest zawsze okazją do spotkania się we wspolnym gronie, do kolędy, rozmowy, a dla dzieci możliwością zapoznania się z tą polską tradycją i jej kontynuacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

CZYTAJACA SZKOLA

 

Od ubieglego roku szkolnego aktywnie uczestniczymy w projekcie Cala Polonia Czyta Dzieciom, ktory jest kontynuacja bardzo popularnej w Polsce akcji Cala Polska Czyta Dzieciom.

O zaletach glosnego czytania mielismy okazje dowiedziec sie na ubieglorocznym spotkaniu
z koordynatorkami programu u nas w szkole.

Do tej pory to Panie nauczycielki czytaly 20 min na kazdej lekcji. Od tego roku wszyscy zaangazowali sie w ten projekt i czytaja rowniez rodzice -  co tydzien inna osoba. Dzieci sa zachwycone widzac swoich rodzicow czytajacych na glos dla wszystkich kolegow i kolezanek. 

Osoby, ktore chcialyby cos wiecej dowiedzic sie o projekcie odsylamy na strone internetowa fundacji

ABC XXI WIEKU: http://www.cpcd.pl/cala-polonia

 

A zatem -  zapraszamy wszystkich rodzicow do wspolnego czytania w klasach.

 

 

 


 

TEATRALIA 2014

 

Dnia 29 listopada  po raz drugi uczestniczylismy w IV przeglądzie inscenizacji szkolnych TEATRALIA 2014 w Polskiej Szkole Forum im. Marii Konopnickiej w Mostolesie.

Na scenie obecne były wszystkie szkoły polonijne z okręgu madryckiego jak również reprezentanci Stowarzyszeń Polonijnych: Asociacion Forum, Klub Wawel, Polonika, Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Madrycie i Orzel Bialy.

Nasi uczniowie wystąpili z przedstawianiem pt.   „Cudze Chwalicie...” – prezentujacym Polske jako bardzo ciekawy kraj i alternatywa do spedzenia tu wakacji . Nie obylo sie bez wielkiej tremy i emocji.

W przerwach spektakli odbyly o konkursy i zabawy za uczestnictwo w ktorych dzieci  dostawały wspaniałe nagrody.

Organizatorom  przegladu gratulujemy wspaniałego konkursu!

 

 


 


 

ZAKOCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/14

 

         W sobotę 15 czerwca 2014 r. ponownie uroczyscie zakonczylismy kolejny rok zajęć w szkole polskiej "Orzeł Biały" w Alcalà de Henares. Upragnione wakacje na dziedzińcu szkoły razem przywitali uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Po rozdaniu zasłużonych świadectw mogliśmy podziwiać swietny występ wszystkich uczniów pt. ,,Polska to bardzo ciekawy kraj”. Dzieciaki w humorystyczny sposob promowaly Polske, jej znane i zapomniane miejsca, ciekawostki, tradycje. Tym samym bylo to zaproszenie do wakacyjnego odwiedzenia Ojczyzny. Rodzice tradycyjnie tez  zaskoczyli inscenizacja legendy o Warsie i Sawie.

Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników, życzymy wakacji pełnych przygód i .....

Do zobaczenia kolejny raz we wrześniu!

 

 

 

          


 

 

PIKNIK RODZINNY W LA PANERA – 1 CZERWCA 2014 r.

     W tym roku, po raz kolejny wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym organizowanym tradycyjnie przez Hiszpańsko - Polskie Stowarzyszenie Kulturalne „FORUM” i Dyskobol.  Byla to juz XVII edycja plenerowego spotkania polonijnego z okazji Dnia Dziecka. W tym roku świętowaliśmy takze 25 lat wolności. W pięknym otoczeniu parku La Panera spędziliśmy rodzinnie niedzielę. Podczas pikniku organizatorzy przygotowali szereg konkursów i imprez rekreacyjnych. Zabawie towarzyszyło wspólne grillowanie. Gościem spotkania był Ambasador RP.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie.

 

  

 

 

 

 

 


 

Polski Dzień Matki

24 - 05 – 2014 r.

         W sobotę poprzedzającą Dzień Matki obchodzony w Polsce 26 maja, dzieci sprawiały naszym Mamusiom kolejny juz raz wielka niespodziankę! Przygotowały własnoręcznie wykonane na zajęciach upominki - portrety kazdej z mam. A mamy same musialy poznac się na obrazkach! Bylo zaskoczenie i duzo wzruszen.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !

 

 

 

 

 


 

 

      W niedzielę, 18 maja 2014 r. w Alcala de Henares odbyło się spotkanie „Wszyscy czytamy
po polsku”
, zorganizowane przez Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały”,
naszą Sobotnią Szkołę Polską im. Czesława Miłosza oraz Akcję  „Cała Polonia czyta dzieciom”.

Spotkanie zaszczycili swą obecnością: Ambasador RP w Hiszpanii - Pan Tomasz Arabski,
Konsul Generalny RP w Hiszpanii - Pan Krzysztof Czaplicki,  Pani Elżbieta Małgorzata Bortkiewicz – wybitna tłumaczka literatury i poezji polskiej na język hiszpański, Pani Patrycja Jurkowska – reprezentująca hiszpańskie Wydawnictwo SM, a niegdyś nasza  uczennica oraz Pani Malgorzata Kierzkowska w imieniu Pana  Prezydenta miasta Glogowa, a zarazem mama uczennicy naszej szkoly. Przybyli również przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych: Hiszpańsko - Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ”Forum”,  Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku „Polonica”, Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Klubu Olimpijczyka Polonii w Hiszpanii „Dyskobol”.
Serdecznie powitaliśmy szkoły polonijne:  Polską Szkołę „Forum” w Madrycie,  Polską Szkołę „Forum” im. Marii Konopnickiej w Mostolesie, Polską Szkołę „Polonica” w Alcala de Henares,  Polską Szkołę im.  J. Długosza w Vicalvaro oraz Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Madrycie.

        W jednym kręgu usiedli uczniowie, rodzice, nauczyciele jak i zaproszeni Goście. Na przemian opowiadali:  jak zaczęła się ich przygoda z książką, co lubią czytać, jaki jest ich ulubiony utwór oraz czytali jego fragment.  Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Dzięki swobodzie wyboru lektury, mogliśmy się przekonać,  że humor sprzyja czytaniu, że młodsze dzieci kochają wdzięczne, wesołe, rymowane utwory, zaś starsze – przygodowe, pełne niespodzianek i tajemnic, z których bohaterami mogą się utożsamiać.

       Dzięki licznym Sponsorom naszego spotkania czytelniczego  dzieci otrzymały nagrody  książkowe i rzeczowe, szkoły zaś wzbogaciły swe biblioteczne zbiory o atrakcyjne słowniki.

 Dziękujemy Ambasadzie RP za ufundowanie dla każdej ze szkół biorących udział w spotkaniu  „Wielkiego słownika etymologicznego języka polskiego”, prawdziwego skarbu dla polonistów.  Dziękujemy Panu Prezydentowi miasta Głogowa za przekazanie książek i pamiątek promujących miasto i zachęcających do jego odwiedzenia. Dziękujemy hiszpańskiemu Wydawnictwu SM za atrakcyjne nagrody książkowe. Dziękujemy również Instytutowi Kultury Polskiej w Madrycie za nagrody i pamiątki promujące kulturę polską oraz Organiacji ,,Orzel Bialy,, za nagrody rzeczowe i ksiązkowe oraz mily poczęstunek dla wszystkich.

 

Wielkie brawa dla wszystkich  uczestników spotkania, tych aktywnych i jedynie sluchaczy.

SERDECZNIE WSZYSTKIM DZIEKUJEMY!

     

 

 

 


  

 

                                

         WSZYSCY CZYTAMY PO POLSKU

                   18 MAJA 2014, GODZ. 11ºº, ALCALÁ DE HENARES

            CENTRO CÍVICO MARÍA ZEAMBRANO, C/PEDRO DE LERMA s.n.

     

       Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały”zaprasza na międzyszkolne spotkanie „Wszyscy czytamy po polsku”. Celem spotkania jest upowszechnienie głośnego czytania dzieciom, zachęcenie dzieci i młodzieży do lektury, propagowanie literatury polskiej wśród młodych czytelników. Stowarzyszenie „Orzeł Biały” jak i Szkoła Polska im.Czesława Miłosza działająca przy Tej Organizacji przyłączają się do akcji   „Cała Polonia czyta dzieciom” propagowanej przez Fundację ABCXXI.

     Nasze coroczne spotkanie do tej pory miało formę konkursu czytania po polsku, gdzie czytającymi były dzieci. W tym roku odchodzimy od tej formy, ponieważ chcemy wyeliminować z naszego spotkania czytelniczego element stresu. Publiczne czytanie pod uważnym okiem jury i osób na sali, dla wielu dzieci nie jest łatwym przeżyciem. Pragniemy to zmienić tak aby lektura książek kojarzyła się z czasem przyjemnie spędzonym, aby służyła rozbudzeniu ciekawości i chęci poznawania „nowych światów”, dostarczała niezapomnianych przeżyć .

     Na spotkanie zapraszamy uczniów szkół polskich w przedziale wiekowym od 8 do 14 lat, rodziców oraz nauczycieli, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń kulturalnych, przedstawicieli Konsulatu oraz Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Madrycie.

    Tym razem zgromadzimy we wspólnym kręgu małych i dużych czytelników, poznamy nasze perypetie z książkami oraz ulubione lektury. Nie oprzemy się również fragmentom pełnym humoru, wybranym i czytanym przez uczestników. Zakończymy spotkanie zabawą, której inspiracją bedą postacie literackie.

   Do współpracy przy organizacji imprezy czytelniczej zostali zaproszeni koordynatorzy akcji „Cała Polonia czyta dzieciom”, działający pod patronatem Fundacji ABCXXI .

Dziękujemy bardzo naszym sponsorom, bez których przeprowadzenie tego spotkania byłoby niemożliwe.       

                  

 

                              

 

                               

                            

  Urzad Miasta Glogow

                         

 

                     

 


 

 

 

 "Wiosna w poezji polskiej

 

         30 marca 2014 r. w Centro Cultural Valdebernardo (Vicalvaro) odbył sie II  Międzyszkolny Polonijny Konkurs Recytatorski  pt. ,,Wiosna w poezji polskiej". Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Polaków w Madrycie Klub Wawel wraz Sobotnią Szkołą Polską im. Jana Długosza w Vicálvaro.

Naszą szkole reprezentowała trójka  konkursantów w nastepujących kategoriach wiekowych:

 4-5 lat – Marianna  z wierszem  K. Kacynel  pt. ,,Krokus”

 6-8 lat – Jakub z wierszem  H. Lochockiej pt. ,,Wiosenne porządki”

 9 - 11 - Natalia z  wierszem  H. Szayerowej pt. ,,Przebisnieg”.

Poziom konkursu był bardzo wysoki i  wyrownany, atmosfera  bardzo  podniosła, a  konkursanci zas  przejęci i stremowani.

Przyznano 3 Nagrody Gówne i 1 wyróznienie jury.

Z wielką przyjemnoscią oznajmiamy, ze w tym roku jedyne wyróznienie za własną interpretację wiersza przyznano własnie  Jakubowi Frąc  z naszej szkoly.

Wszyscy uczestnicy konkursu  dostali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki wreczone przez
P. Konsula RP.

Serdecznie Gratulujemy i dziekujemy reprezentantom za udział !

 

 

 

 

 

 

 


 

 

SWIETO WIOSNY 2014

 

      W niedzielę, 23 marca 2014 roku nad rzeką Henares  w Alcala de Henares, odbyło sie coroczne juz polskie "Swieto Wiosny", które zorganizowała nasza szkoła im.  Czesława  Miłosza oraz Polonijne Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Hiszpanii  - DYSKOBOL.

W tym roku odnieslismy  kilka sukcesów. Najpierw w konkursie na najciekawszą Marzannę zajęlismy pierwsze miejsce. Potem w indywidualnych biegach przełajowych organizowanych przez DYKOBOL,   dzieci z naszej   szkoły wywalczyły bardzo dobre pozycje: Kuba  był pierwszy, Patrycja i  Nico drudzy,
a Laura trzecia - odpowiednio w  swoich grupach wiekowych.   Zajęlismy równiez 1° miejsce w biegu sztafetowym.  Wszyscy uczestnicy dostali medale, a szkoly dyplomy za udział w sztafecie.   Nie zabrakło tez  konkurencji  dla rodzicow - zmierzyli  sie w przeciąganiu  liny.  Były  liczne  zabawy
i  konkursy, w związku z czym wszyscy bardzo dobrze sie bawili.  Pogoda dopisała i moglismy skorzystac z milego popoludnia na łonie natury.

   Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo,  a Klubowi Dyskobol za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


  

 

II POLONIJNE  ZAWODY PŁYWACKIE

 
         W dniu 16 lutego 2014 roku  /niedziela/,  w godz. 11.30. – 14.00. na krytej pływalni  w Alcala de Henares przy  Avenida Virgen del Val  miały miejsce  II POLONIJNE INDYWIDUALNE ZAWODY PŁYWACKIE. Z organizowały je  POLONIJNE STOWARZYSZENIE KRZEWIENIA KULTURY FIZYCZNEJ, SPORTU I TURYSTYKI W HISZPANII - MIĘDZYSZKOLNY KLUB OLIMPIJCZYKA „DYSKOBOL”.
W zawodach uczestniczyły  dzieci i młodzież w wieku od lat 6 do lat 18 lat.  
Uczestnicy zawodów mieli okazję sprawdzić poziom swoich umiejętności pływackich w rywalizacji sportowej na dystansach określonych regulaminem zawodów. Emocji i ducha walki nie brakowalo.

Naszą szkolę dzielnie reprezentowali Laura, Patrycja i Jakub, wszyscy w konkurencji - styl dowolny na 25 m. Patrycja wzięła udział równiez w sztafecie.

Mamy medale!!! 

Patrycja i Jakub  wywalczyli srebro w swoich kategoriach wiekowych.

Wszyscy uczestnicy  dostali pamiątkowe dyplomy.

Gratulacje dla dzielnych pływaków!

 

 

 


 

 

 

FINAł Polonijnego  Międzyszkolnego  Konkursu  Plastycznego  i Wiedzy Olimpijskiej -

"PODTRZYMUJEMY PłOMIEN OLIMPIJSKI"

      

 W niedzielę, 26 stycznia 2014 r. gościliśmy w hali sportowej Sobotniej Szkoly Polskiej w Vicalvaro na Wielkim Finale  Polonijnego  Międzyszkolnego  Konkursu  Plastycznego  i Wiedzy Olimpijskiej organizowanego przez KLUB OLIMPIJCZYKA ,,Dyskobol”.

Konkurs zorganizowany został z okazji XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014.  Do konkursu plastycznego przystąpiliśmy z wielkim zaangażowaniem. Prace plastyczne Patrycji, Jakuba, Marianny
i Zoe znalazly się w gronie 10 najlepszych rysunków i nagrodzone zostały pamitątkowymi medalami
i dyplomami. Rowniez praca Laury otrzymala dyplom.

W Konkursie Wiedzy Olimpijskiej reprezentowaly nas  2 drużyny: Seleny i Nico – pary z Mamami.
W Wielkim Finale zdobyliśmy II miejsce, ktróre wywalczyla dla nas para - Selena z Mamą.

Dziewczyny wykazały sie wielką wiedzą i znajomoscią tematu Olimpiad.

Wszystkim Uczestnikom Konkursu Serdecznie Gratulujemy!!

 

 

 


 

 

         W sobotę 25 stycznia 2014 r.  odbyło sie w naszej szkole niecodzienne spotkanie
z zapaśnikem Robetem Kosteckim - byłm olimpijczykiem.  Pan Robert   dwukrotnie reprezentował  Polskę na Igrzyskach Olimpijskich: w Barcelonie i Atlancie. Jako zapaśnik stylu wolnego to rownież ośmiokrotny mistrz Polski, finalista Mistrzostw Europy i Mistrzostw Swita. Dzieci, rodzice i goście z wielkim zainteresowaniem wysłuchali relacji z walk i ciekawostek ze świata sportu. Dla wielu spotkanie ,,na żywo" z olimpijczykiem bylo wielkim przeżyciem.

Wielkie podziękowania dla Polonijnego Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki
w Hiszpanii  - ,,DYSKOBOL",  inicjatora tego spotkania.

 

 

 

 

 


 

Jasełka 2013 w Sobotniej Szkole Polskiej

 

           W sobotę 14  grudnia 2013 r.  odbyło sie w naszej szkole tradycyjne już spotkanie kolędowe, na którym nasze dzieci przedstawiły jasełka.  Przedstawienie wypadło znakomicie! Występ maluchów i tych trochę starszych  dostarczył wszystkim wiele radości i wzruszen. Każda obecna  rodzina i zaproszeni goście (m.in Dyskobol) otrzymali w prezencie od dzieci zapaloną świecę
z własnoręcznie ozdobioną gwiazdą. Temu miłemu gestowi towarzyszyły życzenia  aby w każdej rodzinie zagościła cudowna magia  Świąt. Nie  zabrakło  oczywiście Świętego Mikołaja, tym    razem
 z dzielnym  pomocnikiem, którzy to wręczyli prezenty wszystkim dzieciom.  Stowarzyszenie Orzeł Biały  rownież przygotowało ze swojej strony prezenty dla naszych dzieci.  Wszyscy spędziliśmy miłe chwile  przy wspólnym poczęstunku gdyż na naszym szkolnym, wigilijnym stole nie zabrakło  świątecznych potraw i ciast.

To coroczne spotkanie bożonarodzeniowe jest zawsze okazją do spotkania się, wspólnej kolędy, a dla dzieci możliwością zapoznania się z piekną polską tradycją.

 

 

 

   


 

TEATRALIA III  i Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima

 

       W sobotę, 30 listopada 2013 r. wzięliśmy udział w III edycji przeglądu inscenizacji teatralnych TEATRALIA organizowanym przez polską  szkolę FORUM im. Marii Konopnickiej w Mostolesie.

Nasze przedstawienie pt.  "Wola Niepodległa - Osoba" mówiło o prawie każdej osoby do bycia wolnym i niepodległym. Przypomnieliśmy w nim Powszechną Deklaracje Praw Człowieka. Dzieci wspaniale prezentowały swoje role, a rodzice zatroszczyli sie o dekoracje, przebrania i cala logistykę wyjazdu. Wróciliśmy do domu z nagrodami książkowymi, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

 

      

 

         Następnego dnia,  w niedzielę 31 listopada mieliśmy przyjemność wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Juliana Tuwima organizowanym przez SPK przy Ambasadzie RP w Madrycie. Oscar i David zaprezentowali wiersze O Grzesiu Kłamczuszku i jego cioci oraz Murzynek Bambo.

Nasi konkursanci, pomimo wielkiej tremy i zdenerwowania wspaniale deklamowali wybrane wiersze.

Gratulacje dla Oscara za otrzymane wyróżnienie!

 

 


 

  WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

           W sobotę, 23 listopada   2014r. w Polskiej  Szkole im.  Czesława  Miłosza w Alcalá de Henares miała miejsce prelekcja skierowana do rodziców naszych uczniów, a zatytułowana „Wychowanie przez czytanie”. Poprowadziły ją panie Łucja Bachulska i Magdalena Dębowska, koordynatorki programu „Cała Polonia czyta dzieciom”.

          Wiele z problemów, z którymi borykają się obecnie nasze dzieci i młodzież, można złagodzić,
a nawet zupełnie pokonać, dzięki codziennemu głośnemu czytaniu. Ważne, by rodzic zdawał sobie sprawę z „terapeutycznej” funkcji lektury, a także przekazał swemu dziecku miłość do książek świadomie i umiejętnie. Stąd konieczność zaznajomienia się z regułami codziennego głośnego czytania, ewentualnymi przeszkodami, jakie można napotkać w tym przedsięwzięciu oraz z najbardziej odpowiednimi i wartościowymi lekturami dla określonego przedziału wiekowego.

          Na spotkaniu, w miłej atmosferze, przy herbacie i ciastku, prelegentki miały okazję przekazać podstawowe wiadomości na temat tego „dlaczego warto czytać naszym pociechom?”, „jak czytać?” oraz „mimo czego czytać?”. Rodzice natomiast mogli podzielić się między sobą własnymi doświadczeniami. Wszyscy byli zgodni co do wartości i korzyści płynących z lektury polskich książek. Spotkanie miało na celu dodatkowo utwierdzić ich opinię o sensowności oraz celowości głośnego czytania.

       Podobne spotkania, które były lub będą organizowane w szkołach okręgu madryckiego są jedynie częścią inicjatyw promujących założenia programowe Fundacji ABC XXI„Cała Polska czyta dzieciom” również wśród Polonii.

Pamiętajmy! Czytajmy naszym dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie.

 

 

 

 

 

      

 


 

SPOTKANIE ZE STOWARZYSZENIEM DYSKOBOL - 2013 r.

 

     16 listopada br. gośćmi naszej szkoły byli przedstawiciele stowarzyszenia Dyskobol, którzy przygotowali dla dzieci prelekcję na temat sportów olimpijskich.

Jej celem była promocja sportów zimowych i Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Soczi w dniach od 7 do 23 lutego 2014 roku.

Dzieci pracowały w dwóch grupach.  

Najmłodsze obejrzały film o Bolku i Lolku i ich zimowych przygodach, a następnie wykonały rysunki o tej samej tematyce. Teraz pozostaje tylko przygotować prace plastyczne w domu, które wyślemy na finał konkursu organizowanego przez Dyskobol.

Starsza grupa obejrzała film na temat występów polskich olimpijczyków na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver i wzięła udział w teście z wiedzy sportowej. Najlepsi uczestnicy testu również wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie sie 26 stycznia 2014r.

Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu Dyskobol i juz przygotowujemy się na wielki Finał!

 

 

 


 

 

 Święto Niepodległości 2013

     

        Święto Niepodległości  było w tym roku okazją do zorganizowania lekcji tematycznej z historii Polski. Dla najmłodszej klasy Pani Lucyna również przygotowała specjalne zajęcia. 

 Maluchy dowiedziały się co to  za święto i dlaczego tak uroczyście jest obchodzone w Polsce.

A rodzice... dzielnie robili kotyliony i kwiaty, które będą nam potrzebne do przedstawienia na tegoroczne Teatralia.

 

 

 


 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

         Rozpoczęliśmy ten rok szkolny spotkaniem z autorem, Panem Marcinem Szczygielskim, który 19 października był gościem szkoły Forum w Madrycie.

Marcin Szczygielski, ur. 28 maja 1972 należy do twórców nowego pokolenia pisarzy. Jest autorem m.in. Za niebieskimi drywiami, Czarnego młyna o Omegi. Jest takze dziennikarzem i grafikiem.

Dzięki kampanii Cala Polonia Czyta Dzieciom, w której nasza szkoła również bierze udział, uczniowie najstarszej klasy mieli niepowtarzalną okazje dowiedzenia się z pierwszej ręki jak wygląda praca pisarza, co było inspiracja do napisania jego książek, skąd czerpie pomysły na głównych bohaterów. O tym i wielu, wielu innych ciekawych rzeczach Pan Marcin bardzo chętnie opowiadał.

Spotkaniu towarzyszył kiermasz książki, wiec wszyscy wrócili do domu z podpisanym egzemplarzem jednego z tytułów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.  

Zatem, zabieramy sie wszyscy do czytania…

 

 

  

ZAKONCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/13 

      W sobotę 15 czerwca ostatni dzwonek obwieścił koniec kolejnego roku zajęć w szkole polskiej "Orzeł Biały" w Alcalà de Henares. Uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście zgromadzili się na dziedzińcu szkoły, by razem przywitać upragnione wakacje. Po rozdaniu wszystkim dzieciom zasłużonych świadectw mogliśmy podziwiać występ najmłodszej grupy uczniów. Pod czujnym okiem Pani Lucyny,  nieco  stremowani  młodzi aktorzy  zaprezentowali  wiersze o abecadle i wróbelku Elemelku oraz zaśpiewali i odtańczyli żywiołowe Boogie Woogie. Zaraz po nich na scenę śpiewająco wkroczyli ich starsi koledzy, którzy –  podobnie jak ich opiekunki - Pani Łucja i Pani Magda – mieli już w głowie tylko jedną myśl: „wakacje, znowu są wakacje”! Na zakończenie piosenki z repertuaru kabaretu „Otto” posypały się na widownię serpentyny i cukierki. Prawdziwe fajerwerki rozpoczęły się jednak wraz z występem grupy rodziców, którzy w związku z trwającym nadal rokiem Juliana Tuwima, przygotowali prawdziwą ucztę złożoną z jego utworów. Oczarowane dzieciaki, razem ze swoimi mamusiami i tatusiami szukały okularów pana Hilarego, tłumaczyły się z niewysłanego listu przed ciocią Grzesia, tańcowały z Michałami, a na sam koniec wybrały się w podróż prawdziwą lokomotywą!
Gratulujemy wszystkim uczniom znakomitych wyników, życzymy wakacji pełnych przygód i... do zobaczenia we wrześniu!

 

 

 

 

 

 

 


 

 

PIKNIK RODZINNY W LA PANERA  –  2 CZERWCA 2013 r.

 

       W tym rok, po raz drugi wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym organizowanym tradycyjnie  przez Stowarzyszenia   Forum i  Dyskobol z  okazji  Dnia Dziecka.  W pięknym otoczeniu parku La Panera  (Segovia), wśród zieleni spędziliśmy rodzinnie niedzielę. Nie zabrakło wielu atrakcji dla  dzieci. Był   m.in.  konkurs czytania,  konkurencje  sportowe  dla   najmłodszych i   rodzinne.   Wiedzą    o sportach olimpijskich i sprawnością fizyczną mogli wykazać sie również rodzice. Reprezentanci naszej szkoły świetnie się bawili, a największą radość sprawiły drobne nagrody rzeczowe za udział w konkurencjach. Zabawie  towarzyszyło wspólne  grillowanie  – smażenie  kiełbasek i pieczenie mięsa.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie większym gronie.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

  

 

 


 

Polski Dzień Matki w Naszej Szkole

 25 maj 2013 r.

      W sobotę poprzedzającą  Dzień Matki, który w Polsce obchodzony jest 26 maja, dzieci z najmłodszej grupy sprawiały naszym Mamusiom wielką niespodziankę! Przygotowały piosenkę  pt. ,, Chociaż  mam  rączki  malutkie” oraz  wręczyły  własnoręcznie  wykonane  na  zajęciach  upominki.  Mamy  nie   kryły  zaskoczenia  i wzruszenia.

 Wszystkiego  najlepszego dla każdej z MAM!

 

 

 


TURNIEJ PIłKI HALOWEJ   2013

28 kwietnia 2013 roku wzięliśmy udział w V Turnieju Piłki Halowej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polonica.

      Gratulacje dla naszych dzielnych piłkarzy, którzy zdobyli puchar za grę Fair Play przyznawany przez Stowarzyszenie Dyskobol.  Nasza bramkarka -  Nicol zdobyła również  puchar dla ,,najlepszego bramkarza turnieju”.

Tradycyjnie juz, byliśmy najmłodszą drużyną, mimo to zespól spisał sie wspaniale. Chęci do walki o gole było bardzo dużo, a od wielu bramek przeciwników uratowała nas właśnie Nicol. Rodzice bardzo ochoczo dopingowali swoim pociechom. Dziękujemy naszym trenerom, Andrzejowi i Adrianowi.

  

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

 

 


 

 

 

 20 kwiecień 2013 r. - IDZIEMY DO TEATRU - Teatro Tyl Tyl, Navalcarnero

NIEPOWTARZALNA OKAZJA !  -  SZTUKA TEATRALNA
reżyserii Piotra Tomaszuka PO POLSKU

 

Teatr Lalek ,,Guliwer" z Warszawy przedstawił na kanwie bajki Jana Brzechwy żartobliwe i rozśpiewane widowisko familijne - ,,Czerwony Kapturek".

 

 

Z wielka przyjemnoscią mieliśmy okazję  spędzić mile, rodzinne popołudnie w teatrze. Przedstawienie bardzo się podobało zwłaszcza najmłodszym widzom.


 

Powitanie Wiosny 2013

 

        Siódmego kwietnia nad rzeką Henares, w Alcalá de Henares razem ze Stowarzyszeniem „Dyskobol” zorganizowaliśmy Polskie Powitanie Wiosny z topieniem Marzanny i konkurencjami sportowymi  dla wszystkich uczestników.

      Naszym zadaniem było przeprowadzenie konkursu na najciekawszą Marzannę. Kukieł nie zabrakło. Do konkursu stanęło, aż 8! Wszyscy uczestnicy wykazali sie pomysłowością w ich realizacji. Najciekawszą została Marzanna ze szkoły SPK Madryt. Zdobywców pierwszego miejsca obdarowaliśmy wielkim tortem z żelek.

       Wiele emocji towarzyszyło również zawodom sportowym przygotowanym przez Stowarzyszenie Dyskobol. Były biegi indywidualne dla różnych grup wiekowych, sztafeta, a także konkurs na najgłośniejszy krzyk i  przechodzenie pod poprzeczką.

 

DSC_0495.JPG
 
 
 
DSC_0543.JPG
 

     

 

KIERMASZ  WIELKANOCNY 2013

 

           W Niedzielę Palmową, 6.04.2013 r. odbył się kiermasz wielkanocny.  Do  kupienia były  przepiękne palemki - małe i duże, wielkanocne pisanki,  kartki świąteczne oraz wielkie jajko wykonane przez dzieci z najmłodszej klasy. Wylicytowała je Laura. Było przy tym dużo zabawy i dobrego świątecznego humoru.

Zapraszamy za rok - z pewnością będzie więcej niespodzianek.

Dziękujemy Wszystkim za uczestnictwo w kiermaszu i wsparcie naszej szkoły.

 

 


 KONKURS RECYTATORSKI ,,Wiosna w Poezji Polskiej”

17 marca 2013  r. wzięliśmy udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Klub Wawel. Tematem  konkursu  była  ,,Wiosna w  Poezji  Polskiej”,
a jego uczestnikami - recytatorzy różnych grup wiekowych szkoł polonijnych okregu madryckiego. Reprezentowały nas dzieci z klas III, IV, V  oraz VI.  Wszyscy, pomimo ogromnej tremy wspaniale deklamowali poezję polską.

Gratulacje dla wszystkich uczestników, szczególne wyróżnienie dla zdobywców nagród - Martyny Cadrowskiej za zajęcie drugiego miejsca i Oskara Fernandez - Zuńskiego za miejsce trzecie.  

 


 

    

   3 luty 2013 r. - Lekcja historii w Regionalnym Muzeum Archeologicznym

     

        W tym roku, klasa czwarta naszej szkoły rozpoczęła lekcje historii.

 Jednym z pierwszych omawianych tematów wprowadzających w przedmiot jest archeologia. Było to   doskonałą  okazją  do odwiedzenia Regionalnego Muzeum Archeologicznego w Alcalá de Henares.
Korzystając z uprzejmości pana Andrzeja Buczyńskiego, który zgodził sie  być naszym przewodnikiem -  dzieci wraz z rodzicami odwiedziły ekspozycję stałą muzeum. Dowiedziały się między  innymi o historii archeologii, czym się ona zajmuje jako nauka, jak pracują archeolodzy.

Była to zdecydowanie wyjątkowa niedziela w muzeum.

 

  

 

 


 

            Jasełka 2012 w Sobotniej Szkole Polskiej

organizacji Orzeł Biały

         W sobotę 15 grudnia odbyło się w naszej szkole tradycje spotkanie bożonarodzeniowe. W  tym roku, było nam bardzo milo gościć przedstawicieli organizacji  Dyskobol, kapelanii polskiej
  w  Alcalá de Henares, a także rodziców i dzieci, które obecnie i kiedyś chodziły do nasze szkoły.

      Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały przedstawienie jasełkowe przeplatane śpiewem  kolęd.  Na scenie pojawili się: Święta Rodzina i Trzej Królowie z darami, pasterze, aniołki, gwiazda betlejemska. Nie zabrakło również współczesnych akcentów - dziewczynki, która idzie do Betlejem, by podarować Jezusowi swoje zabawki. Po drodze jednak  spotyka biedne dzieci i oddaje im je.  Gosciem specjalnym, który bardzo ucieszył maluchy, był oczywiscie Święty Mikołaj.  Wszystkie dzieci dostały od niego prezenty.

     W tym roku także, dzięki  współpracy  rodziców  zorganizowaliśmy  kiermasz świąteczny. Jego atrakcją były kartki świąteczne przygotowane na zajęciach lekcyjnych przez uczniów.  Na  szkolnym, wigilijnym  stole nie zabrakło również  świątecznych potraw i ciast.

 

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


    Dnia 24-go marca 2012 roku  dzieci naszej szkoły pozegnały zimę tradycyjnym zwyczajem staropolskim, jakim jest topienie Marzanny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 


   SPOTKANIE Z DYSKOBOLEM

 

      Dnia 10-go marca br. gośćmi naszej szkoły byli przedstawiciele organizacji Dyskobol, którzy opowiedzieli dzieciom o Igrzyskach Olimpijskich, przedstawili ich krótką historię, opowiedzieli o dyscyplinach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich a także odpowiedzieli na nasze pytania związane z tematyką igrzysk.

 Najmłodsze dzieci obejrzały film "Olimpiada Bolka i Lolka" i uczestniczyły w warsztatach plastycznych.

 Zdjecia z tego spotkania tutaj.

 


        Oto  Konkurs Olimpijski, do udzialu w ktorym  serdecznie zachecamy wszystkie dzieci. 
  
  Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,
Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski a okazja sa
mające odbyć się w tym roku w Londynie XXX Igrzyska Olimpijskie.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół
polonijnych na całym świecie. Głównym celem przedsięwzięcia to
popularyzacja idei olimpizmu, poszerzenia zakresu wiedzy o Polsce,
pielęgnowanie polskiego poczucia tożsamości narodowej oraz zwiększanie
umiejętności artystycznych i językowych najmłodszych członków wspólnoty
polonijnej.

W celu zapoznania się z regulaminem konkursu prosimy o kontakt z nami.

 

 


 
 
W dniu 8-go stycznia odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziekujemy serdecznie wszystkim tym, którzy wzęli udział w tej imprezie, której nasze stowarzyszenie było jednym ze współorganizatorów.  
 
 
   

volver a inicio

 
 

 

 


 

 

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii Aguila Blanca
aguilablancaasociacion@gmail.com