Inicio
Strona Główna
Página principal
Kim Jesteśmy
Nasza Szkoła
Z Życia Szkoły
Zdjęcia/Fotos
Kontakt z Nami
Enlaces/Ważne adresy


              Kim Jesteśmy 

       Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Orzeł Biały" (Aguila Blanca) zostało założone dnia 26-go marca1993-go roku. Kilka miesięcy później, dnia 10-go grudnia, zostało ono zalegalizowane. Jesteśmy więc najstarszym stowarzyszeniem polskim działającym na terenie Hiszpanii, z czego jesteśmy bardzo dumni.

       Założycielami naszej organizacji byli Polacy, którzy przybyli do Hiszpanii w latach 1980/90 w celu poszukiwania lepszego życia. Celem stowarzyszenia od samego początku jego istnienia jest przede wszystkim propagowanie prawdziwego wizerunku Polaków i naszego kraju, przede wszystkim poprzez organizowanie imprez socjokulturalnych.

      W roku 1994 z inicjatywy naszego stowarzyszenia powstała działająca do dziś polska szkoła, która mieści się w budynku Colegio Miguel Hernandez w Alcalá de Henares. Dzięki staraniom ówczesnych członków  organizacji co sobotę nasze dzieci mogą się uczyć języka polskiego, jak również polskiej historii i geografii.

Kilka lat później powstała kolejna szkoła polska działająca pod patronatem naszego stowarzyszenia, tym razem w Torrejon de Ardoz. Szkoła ta powstała dzięki przychylności władz Torrejonu, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

      Od roku 1995-go dziennik "Diario de Alcalá" udostępnił nam jedną ze swoich stron na publikację wszelkich informacji dotyczących naszej działalności jak również wiadomości bieżących z naszej ojczyzny. Strona polska nosi nazwę "Archipelag" i ukazuje się w każdy piątek.

     Owocem wieloletnich pozytywnych stosunków i współpracy pomiędzy władzami miasta Alcalá de Henares i stowarzyszeniem Aguila Blanca jest połączenie braterskie miast Lublin i Alcalá, które zostało podpisane dnia 14-go lipca 2001-go roku. Przy tej okazji obchodzono również Rok Polski w Hiszpanii, którego inauguracja odbyła się w Alcalá de Henares w obecności prezydenta Hiszpanii José María Aznar i premiera Polski Jerzego Buzka.

  

volver a inicio

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii Aguila Blanca
aguilablancaasociacion@gmail.com